Kalorieberegning.dk

Hvor mange kalorier forbrænder du?

Vælg en aktivitet, skriv din vægt og hvor længe, og se forbrændingen i kcal og kJ.

Beregn forbrænding ved aktivitet

Gåtur, almindeligt tempo (ca. 5 km/t), 30 min

131 kcal

549 kJ

Heraf ud over hvile: ca. 94 kcal

MET 3,5 × 75 kg × 0,50 timer. Et groft gennemsnit: puls, kondition, terræn og teknik ændrer tallet.

Illustration af løbesko og en vandflaske ved en grussti i skoven

Forbrænding på 30 minutter

Tabellen viser omtrentlig forbrænding i kcal for 30 minutters aktivitet ved tre kropsvægte. Tallene er regnet med MET-værdier fra Compendium of Physical Activities og er afrundet til nærmeste 5 kcal.

Aktivitet60 kg75 kg90 kg
Gåtur, roligt (ca. 4 km/t)90115135
Gåtur, almindeligt tempo (ca. 5 km/t)105130160
Rask gang (ca. 5,5-6 km/t)130160195
Gå på trapper, roligt120150180
Løb, ca. 8 km/t250310375
Løb, ca. 10 km/t295370440
Løb, ca. 11 km/t330415495
Løb, ca. 13 km/t355445530
Cykling til og fra arbejde205255305
Cykling, ca. 19-22 km/t240300360
Svømning, crawl, roligt til moderat175220260
Svømning, brystsvømning, motion160200240
Styrketræning, let til moderat105130160
Styrketræning, hård180225270
Yoga (hatha)7595115
Fodbold, motion210265315
Havearbejde, generelt115145170
Støvsugning og rengøring100125150
Kontorarbejde ved skrivebord455570
Sidde stille, fx se tv405060

Sådan regnes det

kcal = MET × vægt i kg × tid i timer

Eksempel: 30 minutters løb ved ca. 10 km/t (9,8 MET) for en person på 70 kg giver 9,8 × 70 × 0,5 = 343 kcal. Heraf er ca. 308 kcal ekstra i forhold til at sidde stille.

Forbrænding i hvile og hverdag

Den største del af din daglige forbrænding sker i hvile. En times træning giver ofte 300-600 kcal, mens hvilestofskiftet står for 1.200-2.000 kcal i døgnet. Vil du se hele døgnets forbrug, så brug TDEE-beregneren eller BMR-beregneren.

Spørgsmål og svar

Hvor mange kalorier forbrænder man ved at gå?

En person på 75 kg forbrænder ca. 260 kcal på en times gåtur i almindeligt tempo (ca. 5 km/t). Ca. 190 kcal af dem er ud over det, kroppen alligevel ville have brugt i hvile.

Hvor mange kalorier forbrænder man ved at løbe?

Ved ca. 10 km/t forbrænder en person på 75 kg omkring 370 kcal på 30 minutter. Groft sagt bruger man ca. 1 kcal pr. kg kropsvægt pr. løbet kilometer, uanset tempo.

Hvad er MET?

MET (metabolisk ækvivalent) er et mål for, hvor hårdt en aktivitet er. 1 MET er energiforbruget i hvile, ca. 1 kcal pr. kg kropsvægt i timen. En aktivitet på 4 MET bruger fire gange så meget.

Hvorfor viser mit træningsur et andet tal?

Ure bruger puls og bevægelse og egne algoritmer. Undersøgelser viser, at de ofte rammer skævt på kalorier, både op og ned. Både uret og denne beregner giver altså et skøn.

Hvad betyder 'ud over hvile'?

Det er de kalorier, aktiviteten koster ekstra. Du ville have brugt omkring 1 MET alligevel ved at sidde stille. Det er netto-tallet, der er relevant, hvis du vil lægge træning oven i dit daglige forbrug.

Kilder